Dekorasyon

​Evinizin Rengini Değiştirerek Nasıl Daha Mutlu Olabilirsiniz…

Oturma odanızda otururken içinizi kasvet mi basıyor? Uyandığınız zaman yatak odanızın enerjinizi eskisi gibi canlı değil mi veya yemek odanız artık iştahınızı açmıyor mu? Bu sorulardan birine veya birkaçına evet diyorsanız evinizin rengini değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

Birçok insan mesai saati dışında kalan zamanını evde geçiyor ve hal böyle olunca evin her odasının ayrı bir kıymeti oluyor. Örneğin; oturma odasında vakit geçirirken konforlu bir koltuk, kaliteli bir sehpa arıyoruz ya da yatak odasında ortapedik bir yatak ve fonksiyonel kullanabilecek bir dolap arıyoruz ve tüm bunları yaparken bazen renkleri es geçiyoruz. Oysa renkler iyi bir mobilyanın ödülü, onu öne çıkaran bir rozettidir.

Unutulmamalı ki duygusal durumunuza en hızlı etkiyi gösteren göstergelerden biri de renklerdir. Her renk bir insanı, bir duygu durumundan bir duygu durumuna geçirir. Bu yüzden seçtiğiniz renklerin pozitif etki sağlaması ve evinizdeki mobilyalarla uyumluluğu çok önemlidir.

Evin Girişi

Akşam evden geldiğiniz zaman eve adım atar atmaz enerjinizi tazelemek istiyorsanız. Evinizin giriş koridorunu beyaz zemin üzerine turuncu noktalara boyabilirsiniz. Bu sizi eve girer girmez enerjik moda sokacaktır. Eğer enerjik ruh hali yerine daha dingin bir ruh halinden yanaysa tercihiniz o zaman evin giriş koridorunu nötr gri veya beyaz ile boyayabilirsiniz.

Mutfak

Örneğin; yemek yaparken mutfağınızı, tek başınıza, bir nevi meditasyon yapmak için mi kullanıyorsunuz? Eğer bu sorumuzun cevabı evetse; mutfağınız için yumuşak ve rahatlatıcı pastel renkler seçebilirsiniz. Gri-mavi, Nil yeşili ve eflatun bu renkler arasında!

Yemek Odası

Yemek özellikle bizim kültürümüzde fazlasıyla önem taşıyan bir konu. Hal böyle olunca şık bir yemek odası takımı da olmazsa olmazlar arasında hep yerini koruyor. Tabii yemek odası takımına kombin edilen renk de çok önemli. Keyifli sohbetlerin edildiği iştah açıcı bir yemek odası için renk tercihinizi güneş sarısından yana kullanabilirsiniz.

Oturma Odası

Oturma odasında huzur arayanlardansanız önce iyi bir oturma odası takımı daha sonra konforunuza eşlik edecek bir renk bulmanız gerekiyor. Bu renk ise laciverttir ama tercihiniz daha enerjik tonlarsa pembe ve turuncu bunu yeterince sağlayacaktır.

Yatak Odası

Yatak odalarının gevşemek ve dinlenmek için kullanıldığını biliyoruz ama yatak odanız sizi eskisi kadar gevşetmiyor ve dinlendirmiyorsa bunun iki sebebi vardır. Ya değiştirmeniz gereken bir yatak odası takımı ya da renk! Eğer sorunun kaynağı renk ise; renk tercihinizi pudradan yana kullanabilirsiniz. Eğer daha iddialı ve köklü bir değişiklik yapmak istiyorsanız; koyu gri ve lacivert bir yatak odası aradığınız seçenek olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir