Çocuk Odaları İçin Yatak Tasarımları

1 ) Yer problemi?

Çocuk odası içinde en az yer kaplayacak şekilde tasarlayacağınız yataklar, hem çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı geniş bir oyun alanı oluşturmanızı sağlayacak hem de yerleşim planında size olaylık sağlayacaktır.

2 ) İşlevsel tasarımlar

Çocuk odalarında normalden fazla sayıda aksesuar, çocuk eşyası ve oyuncak yer alacağı için yatak tasarımını işlevsel özelliklere sahip olacak şekilde seçmelisiniz. Alt kısımları depolama alnı olarak kullanılacak bir yatak tasarımı çocuk odasının her zaman düzenli kalmasını sağlayacaktır.

3 ) Kapalı ve bağımsız tasarımlar

Çocukların gelişim çağında olumsuz olarak etkilendikleri konuları dekorasyon içinde göz ardı edemezsiniz. Yalnız kalmaktan korkan veya oda içinde kendini yalnız hisseden çocuklar için oda içinde kapalı ve bağımsız tasarımlara sahip yatak modellerini tercih etmelisiniz. Böylece çocuklarınız kendini güvende hissedecek ve gece boyu özel bir aydınlatma sistemi altında mışıl mışıl uyuyacaktır.

4 ) Ranzalar

Çok sayıda çocuğunuz varsa bir oda içinde ranza tasarımları ile çocuklarınızın yatak sorununu çözebilirsiniz. Ranzalar çok katlı yataklar olduğu için en az yer kaplayıp birden çok yatak imkanı sağlayarak size hem dekorasyon hem de yerleşim konularında avantaj sağlayacaktır.

Şık Mutfaklar İçin Perde Modelleri

Mutfağınızın hem içeriden hem de dışarıdan hoş görünmesini istiyorsanız, mutfak perdesi seçiminize dikkat etmelisiniz. Mutfak perdesi, mutfak tasarımınızda önemli rol oynayan unsurlardan birisidir. Yanlış perde seçimi mutfağınızı bunaltıcı ve karanlık bir yere dönüştürebilirken, doğru modellerle mutfağınızı olduğundan daha ferah ya da geniş gösterebilirsiniz.

Mutfak perdesi modellerine geçmeden önce, perdelerin renklerine değinelim. Mutfağınızın tasarımında ister koyu renklere ister açık renklere ağırlık vermiş olun, mutfak perdesi seçimlerinizde açık renklerden taraf olmanızda fayda var. Açık renk perdeler, gün ışığından daha iyi yararlanmanızı sağlar, mutfağınızı aydınlık kılar ve daha ferah gösterir bu nedenle mutfak perdelerinizi alırken mutfak tezgahlarınızla uyumlu fakat açık tonlardaki renklerden yana olun.

Eskiden mutfak perdeleri, diğer odaların perdeleri ile aynı tasarıma sahipti. Standart kornişlere takılan boydan boya perdeler salonları nasıl süslüyorsa mutfakları da o şekilde süslerdi. Artık klasik perdelerin yerini minimal tasarımlar, pratik ve dinamik modeller aldı. Bir yandan yemek yaparken tek elle uzanıp rahatça açabileceğiniz, dilediğiniz de kolayca kapanabilen ya da şekli değişen pek çok modele rastlamak mümkün. Dilerseniz mutfak perdesi modellerine birlikte göz atalım.

Katlamalı Mutfak Perdeleri
Katlamalı perdeler son zamanların favorisi. Dilediğinizde kolayca yukarı doğru katlanabilen perdeler pratik. Pencerelerinizi açtığınızda perdelerinizin cama sıkışacağından, rüzgarla uçuşup sizi rahatsız edeceğinden ya da yemeklere, ocağa bulaşacağından endişe etmenize gerek yok..

Zebra Perde
Zebra mutfak perdeleri klasik perde gibi gözükse de aslında daha kullanışlı. Mutfağınızı klasik perdelere oranla daha aydınlık kılıyor. Eğer illa ki kırmızı, yeşil, turuncu gibi sıcak renklerden vazgeçemiyorsanız zebra perdeler sayesinde hem daha hareketli bir görüntü elde edebilir hem de daha fazla gün ışığına geçit verebilirsiniz.

Rustik Perde
Mutfaklarda rustik perdelere halen daha yer var. Modern desenlerle tasarlanmış rustik perdeler, geniş mutfağa sahip olup klasik modellerden hoşlananlar için halen daha vazgeçilmezler arasında. Rustik perdeler, her ne kadar popülaritesini birazcık kaybetmiş olsalar da mutfağınızın tasarımına uygunlarsa mutfağınıza havalı bir görünüm de katabilirler.

Jaluzi Perde Modeli
Eskiden sadece iş yerlerinde rastladığımız jaluzi perdeler artık mutfaklara da girdi. Hem kolayca açılıp mutfağınızı aydınlatabiliyorlar, hem de dilediğinizde duvar gibi olup tamamen kapanabiliyorlar. Jaluzi mutfak perdeleri, mutfağı dışarıdan meraklı komşu bakışlarına maruz kalanlar için modern ve pratik bir çözüm. Üstelik jaluzi perdeleri tıpkı diğer perdeler gibi her renkte bulmak mümkün. Hatta mutfağı ahşap tezgahlarla kaplı olanlar için ahşap jaluziler de uyumlu bir seçenek olabilir.

Dikey Mutfak Perdeleri
Dikey jaluzi şeklinde tanımlanabilecek olan dikey perdeler büyük mutfak camları için oldukça popüler. Büyük pencerelerin kaderinin eski model perdeler olduğunu düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz çünkü dikey perdeler tam da büyük pencereler için tasarlanmış modern ve şık bir seçenek.

Saçaklı Perde
Saçaklı perdeler hem büyük hem de küçük pencereler için ideal. Mutfağınızda sürekli açıp kapatmak zorunda olmadığınız pencerelere sahipseniz saçaklı perdeler mutfağınıza hareketli bir hava katacaklardır. Rüzgarı bol olan pencerelerde ve insan trafiği olan geçitlerde saçakların sürekli olarak bir yerlere takılma ihtimallerinden dolayı bu tür perdelerin çok kullanışlı olduğunu söyleyemeyiz.

Stor Mutfak Perdeleri
Stor perdeler günümüzde en popüler mutfak perdelerinden. Özellikle mutfak pencerelerinde tercih edilmesinin pek çok nedeni var. Zinciri sayesinde kolayca ufaltılıp uzatılabilen, dilendiğinde zebra perde modeli gibi çizgili olabilen ya da kapalı jaluzi perdeleri gibi üst üste gelebilen değişik ve kullanışlı bir perde tür