Bebek Odası Modelleri

Bebek odası konusunu ne araştırdım ne soruşturdum inanamazsınız. Kimyasal olmasın, kokmasın, doğal olsun, hava alabilen bir malzeme olsun. Olsun da olsun. Çok gezdim, çok okudum, tanıdığım tüm anne babalara sordum. Modoko’da 3 mağaza belirledim. Çok nadir özel tasarım yapan mağazalarla görüştüm. Genelde bu mağazalardaki oda seçeneklerinde kullanışlılık 2. plana atılmış durumdaydı. Öncelikleri görsellikti. Kafanızda bir model varsa ne ala, çoğu mağazada aynı malzeme ve tasarımlarla karşılaşıyorsunuz. Neredeyse hepsinin fiyatları 3 aşağı 5 yukarı aynı. Görselliği 2. plana atıp sağlık ve güvenilirlik odaklı bir mağazadan, istediğim tarz %100 masif bir oda takımı aldım. Firma, tüm belgelerini önüme serdi. Hacettepe Üniversitesinden sertifikalar neler neler. Nihayet güvendim 🙂 Sonra yatak arayışına girdim. Bebek odası aldığım firmanın önerdiği fakat şimdi adını hatırlamadığım %100 pamuk el yapımı bir sürü özelliği olan bir yatağı görmeye gittim ve fiyatını duyduğumda bir an nefes alamadığımı hissettim. İnsanlar çıldırmış olmalı, nasıl bir bebek yatağı 3.200 TL olabilir? Neyse gidip Yatsan’ dan yine organik ve bebekler için uygun sertlikte bir yatak beğenip (Funny) aldım. Sanıyorum 600 TL. civarıydı. Heyecanla beklediğim sevgili odamız, 1 ay sonra geldi ama bir baktık ki fena halde cila kokuyor. Tabi hamilelik hali, inceden bir sinir var. Aradım firmayı bir fırça bir fırça. Dediler ki 3 güne geçer açın kapakları havalandırın. Odayı buzhaneye çevirdim 1 hafta camları kapatmadım. Ama koku benden inatçı çıktı. Sabunlu bezle silin dediler. Günde tam 6 kere sildim ama geçmedi. En son kendi keşfim olan beyaz sabunu rendeleyip bebek odamın her yerine koydum. Abartmıyorum 2 günde o sabun bütün cila kokusunu çekti. Sabun taktiğini şiddetle öneririm. Doğal malzemenin üstüne su bazlı cila yapmaları gerekiyormuş, o koku maalesef ilk etapta oluyormuş. Neyse ne yapalım acemilik her şeyi bileceğim diye bir şey yok di mi ama.. ”Anladık Gül bize ne faydan olacak” derseniz; sizin için de en beğendiğim bebek odalarını paylaşıcam. Bakın bakalım belki fikir edinmenize bir katkım olur 🙂

 

Doğru Ofis Koltuğu Nasıl Seçilmeli?

Çalışırken yaşadığınız ufak tefek ağrılar, önemsiz olduğunu düşündüğünüz sırt, bel ve boyun ağrıları uzun vadede büyük problemlere dönüşebilir. Doğru ofis koltuğu seçimi büyük rahatlık ve verim sağlayacaktır.

Uzun süre oturmak sırtınızda ağrılar, omurganızda sağlık sorunları ve strese yol açar. Ergonomik ofis koltuklarının uzun vadeli sağlık sorunlarının azalmasına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Peki doğru ofis koltuğunu seçmek için nelere dikkat etmelisiniz?
1.Uyum
Ergonomik ofis koltuklarının yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır. Koltuk yukarı-aşağı hareket edebilmelidir. Böylece boyunuza göre ayarlayabilirsiniz. Dizlerinizin doksan derece açı ile bükerken ayaklarınız yere tam basabilmelidir. Alırken kimin için alınacağını göz önünde bulundurarak ona göre seçim yapılmalıdır.

Ofis koltuğunun kolçakları, oturağı ve sırt desteklerinin ayrı ayrı bağımsız olarak ayarlanabilir olması önemlidir. Alırken bunlara dikkat etmeli ve seçerken dikkatli olmalısınız.

2.Sırt Desteği
Çalışma koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, koltuğun sadece tek destekli olması yeterli değildir. Sırtınız için üst ve orta destekli olması gerekir. İnsan anotomisi gereği bel boşluğunun da desteklenmesi omurgayı rahatlatır. Sırtınızın şeklini ve doğal eğrisini desteklemelidir.

Sırtınızın desteksiz olması omurganızın düzleşmesine sebebiyet verir. Bel destekli çalışma koltuğu tercih etmezseniz dahi sırtınız için destek pedi alıp kullanabilirsiniz. Gününüzün çoğunluğunu oturarak geçiriyorsanız omurilik disklerinizi ve kaslarınızın basıncını hafifletmeye yaracak ergonomik ofis koltukları tercih edin.

3.Tercih
Ofis koltuğu seçerken mümkünse bizzat deneyin. Görmek ve denemek farklı şeylerdir. Oturduğunuz zaman ne kadar rahat olduğuna dikkat edin, ihtiyaçlarınızı gözden geçirin ve buna uygun olup olmadığına bakın. Koltuğun tekerlekli olmasına dikkat edin ve özgürce hareket edip etmediğini kontrol edin. Koltuk yüksekliği ayarlanamıyorsa kendinize ayak desteği bakın. Eğer ofis koltuğunu internetten almayı tercih edecekseniz, satın alacağınız yerin güvenilirliğine, satış ve iade şartlarına dikkat edin.

Birbirinden Harika Ebeveyn Yatak Odaları

Ebeveyn yatak odaları evin özenle düşünülmüş ve döşenmiş alanlarından biridir. Rahatlığın ve kullanışlılığın ön planda olması gereken ve neredeyse günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz bu alanların dekoratif olarak da şık görünmesini istersiniz. Ancak bazı ebeveyn yatak odaları; balkonları, pencere manzaraları, muhteşem dizaynı ile gerçekten de göz kamaştırıcı olabiliyor. Biz de bu yazımızda dünyanın dört bir yanından birbirinden harika manzaralara sahip ebeveyn yatak odalarını sizin için derledik.

1) Okyanus manzaralı bu oda, dışarıdaki atmosferi içeri taşıyan harika pencerelere ve doğa ile uygun dizayna sahip.

2) Kapıları göl manzarasına açılan bu oda, bembeyaz döşenmiş ve sadeliğinin yanı sıra harika detaylara sahip.

3) Rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmak için, orman manzaralı bu odayı toprak renkleriyle ve ahşap mobilyalarla döşemek çok doğru bir seçim olmuş.

4) Bu odada tüm evi bir arada yaşayabilirsiniz. Plaj ve deniz manzarasıyla uyuyabilir, aynı şekilde çalışabilir, misafirlerinizi ağırlayıp şöminenin keyfini çıkarabilirsiniz. Hayran olmamak elde değil…

Zebra Perde Modelleri

Zebra perde modelleri genellikle tasarımsal olarak stor perde çeşitleri ile karıştırılsa da iki perde arasında büyük farklılıklar vardır. Zebra perdeler işlevsellik olarak çok yönlü olduklarından dolayı tercih edilmektedir. Hem gündüz hem de gece rahatlıkla kullanılabilen zebra perde modellerinin yapımından kullanılan kumaşlar perdelerin ısı yalıtımına da katkıda bulunmasını sağlar. Zebra perde bir şerit kalın kumaş bir şerit tül kumaş ile dizayn edildikleri için hem güneşlik hem de tül perde olarak kullanılabilir. Alışılmış tül perde, fon perde ve güneşlik kombinasyonlarının ağrılığından sıkılanlar ve ferahlık arayanlar zebra perdeleri rahatlıkla kullanabilir.

Fonksiyonellik ve Şıklık Bir Arada
Ofis, otel ve benzeri alanlarda kullanımı ile dikkat çeken ve hayatımıza giren zebra perde modelleri daha yenilikçi tasarımlardan hoşlanan kişiler tarafından evlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hem yalıtım hem de güneş ışığı açısından sağladığı faydaların yanı sıra kaliteli kumaşları ile her türlü dekorasyona rahatça uyum sağlayan zebra perde modelleri modern görünümleri ile ön plana çıkmaktadır. Ev kullanımı için özellikle kolay silinebilen ve iz tutmayan kumaşları tercih ederek daha rahat bir kullanım elde edebilirsiniz. Günümüzün en vazgeçilmez trendleri arasında yer alan ve her alanda rahatlıkla uygulanan modern tasarımları taçlandıran zebra perdeler ile evleriniz için ve farklı bir perde seçimi yapabilirsiniz.

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?
Kolay kirlenmeyen özelliği ile kullanım rahatlığı sunan zebra stor perde çeşitleri ütü gerektirmemelerinden dolayı da evlerde tercih edilen perde modelleri arasında yer alır. Zebra perde temizliği nasıl yapılır? sorusuna cevap bulmak bu perdenin kullanım tercihine doğrudan etki etmektedir. Oldukça kolay yöntemler ile yapılan perde temizliği hakkında bilgi sahibi olan kişilerin ön yargıları ortadan rahatlıkla kalkabilir. Zebra perde çeşitlerinde kullanılan kumaşlar yapıları gereğince kolay kir tutmazlar. Ayrıca sürekli hareketli olan perdelerin üzerinde toz birikmesi de mümkün olmadığından dolayı kirlenme süresi oldukça uzundur. Bu tip perdelerin temizliğini farklı şekillerde yapmak mümkündür. Perde asılıyken nemli bir sünger ve kolay durulanan bir deterjan ile perde temizlenebilir. Evde temizlemek istemeyenler için kuru temizlemeciler, perdeciler ve halı yıkamacılar perdeler için temizleme hizmeti vermektedir.

Çocuk Odası Dekorasyon Trendleri

Yumuşak Renkler, Beyaz ve Ahşap

2018 yılının en favori rengi açık mavi ve toz pembe hal böyle olunca bu trendi çocuk odalarına uygulamak hem pratik hem de kombinasyonu kolay bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. İskandinav tazının 2018 yılında çok moda olduğundan söz etmiştik. Bu stilde mobilyalar genellikle beyaz ipek mat boyalı yada ahşabın ham doğal haliyle karşımıza çıkarlar. Mobilyalar genellikle açık mavi, toz pembe, uçuk yeşil, sarı gibi renklerle bütünleştirilir.

Beyaz ve yumuşak renkler odaya temiz, sade bir kimlik kazandırır. Mobilyalarınızı beyaz tercih ederseniz bu stili alabileceğiniz pek çok çocuk mobilyası üreticisine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Odanıza renk vermesi için perde, yastık, halı, kırlent gibi tekstil ürünlerinde renge yönelmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Temanız Olsun

Çocuk odaları konusunda stilinizi pekiştirecek en önemli hamle ‘’temanızın olması’’dır. İster Kızılderili ister müzisyen, ister maceracı, ister prenses… Bir konsept doğrultusunda hareket ederseniz güzel bir bütün oluşturabilirsiniz. Konsepti aksesuarlara taşıyın ve temayı vurgulayan bir mobilyanız, oyun çadırınız ya da duvar kağıdınız olsun. Önerilerimizin hepsini aynı oda da kullanmak yorucu ve boğucu olacaktır. Bu sebeple bir ana elemanınız bir de onu destekleyen dekoratif unsurlarınız olsun.