Faydalı Bilgiler

Duvardaki Küf Nasıl Çıka

Küf lekesi çıkarma yollarına geçmeden önce duvarda küf neden oluşur başlıca sebepleri nelerdir bunun hakkında detaya inelim. Duvar küfleri mantar çeşidi arasında yer alır ve genel olarak nemli ortamlarda oluşur ve çoğalırlar. Duvarda oluşan küf lekeleri nemlenmeden dolayı ortaya çıkarlar. Duvarda nemlenme sorunları genelde zamanla oluşan duvar çatlakları yada tesisattaki sorunlardan, sızıntılardan oluşabilir.

Aynı zamanda havadaki nem oranı küflenme için başlıca sebepler arasındadır. Yalıtım problemi olan duvarlarda havadaki nem soğur ve sıvılaşır. Eğer duvarda küf lekeleri baş göstermeye başlamış ise bunun devamı gelecek, daha fazla çoğalacaktır. Duvar küfleri yavaş yavaş çoğalır ve zamanında müdahale edilmez ise insan sağlını etkileyecek bir boyuta gelebilir.

duvardaki-küf-nasıl-çıkar

Tavandaki Küf Nasıl Temizlenir?

Duvar yüzeylerinde ve tavan yüzeylerinde çeşitli nedenlerden dolayı küf oluşumu meydana gelmektedir. Bu noktada akıllara duvardaki küf nasıl temizlenir? Sorusu gelmektedir. Ancak duvarlarındaki küften kurtulmak isteyenlerin; duvardaki küf nasıl temizlenir? Sorunun yanıtını aramaktan önce; mutlaka küfün neden oluştuğunun bulunması şart olmaktadır. Yani küfe neden olan başlıca etmenler giderilmeden; tek başına küfün temizlenmesi bu sorunu ötelemeden başka bir işe yaramayacaktır.

 

  1. Önce kutu ve temiz bir bez yardımıyla tavandaki küfü tamamen temizleyin
  2. Duvar zımparası kullanarak; küflü alanı iyice yok edin
  3. Zımpara işleminden sonra etkili bir çamaşır suyuyla küflü yüzeyi silin
  4. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekleyin
  5. Temiz ve kuru bir bez yardımıyla yüzeyi tekrar silin

Evinizin diğer alanlarında meydana gelen küflerden kurtulmak için yüzde 70 – 80 oranlı alkolden de yararlanabilirsiniz. Böylece duvardaki küf nasıl temizlenir? Sorusuna yanıt vermiş olduk.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.