Kendin Yap

Evinizde Limon Yetiştirmek İşte Bu Kadar Kolay

Limon sever misiniz?
Tiki olanlar haricinde herhalde limon sevmeyen yoktur. Limon, sağlıklıdır ve eklendiği her şeye tat katar. Üstelik yetiştirmesi de kolaydır. Bahçesi olanlar için limon yetiştirmek oldukça basittir. Limon, soğuk algınlığına da iyi geldiğinden kışın her evde bulundurulması önerilir. Peki bahçeniz olmasa da evinizde limon yetiştirebilir misiniz? Cevabı biz verelim. Evet, yetiştirebilirsiniz. Limon, soğuk algınlığına da iyi geldiğinden kışın her evde bulundurulması önerilir. Peki bahçeniz olmasa da evinizde limon yetiştirebilir misiniz? Cevabı biz verelim. Evet, yetiştirebilirsiniz.
Evde limon yetiştirme
Malzemeler:
1 adet limon
Toprak
Saksı
Streç film
Limonun güneş görebileceği bir nokta

Saksıya toprağı iyice koyun. Üstüne su dökün. Toprak ile saksının üst kısmı arasında 3 cm boşluk olmalı.
Limonu kesin ve çekirdeklerini çıkarın. En güzel görünen çekirdeği seçmeye çalışın. Bir de limon yetişirken neme ihtiyaç duyduğundan, en sulu çekirdek en ideali olacaktır. Parmağınızla saksının altına doğru bir delik açın ve çekirdeği oraya yerleştirin.
Üstünü kapattıktan sonra yeniden sulayın. Her tür toprak işe yarayacaktır. Ancak çiçekçiye sorarsanız size en uygun toprağı verecektir.
Saksının üstünü streç filmle kapatın. Direk güneş ışığı alabileceği bir yere koyun.
Limonu çürütmemek için fazla sulamayın. Bitki topraktan çıktıktan sonra streç filmi çıkartın (Genelde 1-2 hafta içinde gerçekleşir).
6.Saksıyı güneş alan bir yerde bekletmeye devam etti. Limonun günde 8 saat güneş ışığına ihtiyacı var.

Limonun bakımı
Nemin korunması için düzenli olarak sulamayı ihmal etmeyin. Dibinde delikler olan saksılar limon yetiştirmek için daha elverişlidir. Saksının güneş ışığına maruz kaldığından emin olun. Bitki artık büyümeye başlayınca daha büyük bir saksıya yerleştirin ve gübre ekleyin. Sonra isterseniz balkona isterseniz de bahçeye çıkartın.
Limon yetiştirmek için en iyi mevsim ilkbahardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir