Dekorasyon

Evinizi Daha Geniş Gösterecek 5 Fikir

Bazılarımız fazla eşyalarını atmaya kıyamaz. Bu eşyalarımız ve mobilyalarımız daracık evlerimizde birikir de birikir. Sonrasında ise hepsini aynı odaya sığdırmaya çabalarız. Başka bir grup ise küçük odalarını istedikleri gibi döşeyemediklerinden şikayet ederler.

İşte derdiniz ne olursa olsun küçük evlerinizi daha geniş gösterecek 5 fikir:

Evinize Uygun Ve Kullanışlı Mobilyalar Seçin

Evinizi daha geniş döşeyebilmek için öncelikle evinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Karambole eşya tercihi yapmamak işin püf noktası. Odanızda pencere kenarına ne koyabileceğinizi, prize yakın alanları nasıl değerlendireceğinizi, duvarlardan nasıl faydalanacağınızı düşünmelisiniz. İşin mobilya kısmına gelince; odaya geniş bir koltuk takımı sığdırmaya çalışmak yerine, bir köşe takımı tercih edin. Mobilyalarınızın enlemesine desenlere sahip olmamasına özen gösterin. Mobilyalarda düz renk kullanmak odanıza daha geniş bir hava katacaktır. Odanın ortası için ise cam bir sehpa kullanmanız ortamı daha ferah gösterecektir. Televizyonunuz için de büyük televizyon üniteleri yerine duvarlara monte etmeyi tercih edebilirsiniz.

Açık Renkler Önemli

Açık ve mat renkler küçük odaları olduğundan daha geniş gösterir. Duvar boyaları ve döşemeler için açık renkleri tercih etmek dışında bir önemli nokta da duvar kağıtlarıdır. Duvar kağıtları odalarda kalabalık hissi yaratığından ve fazlalık oluşturduğundan boğucu olacak ve genişlik hissini azaltacaktır. Kullanmamaya çalışın. Yine mobilyalarınız ve duvarlarınız için ışığı yansıtan renkler tercih etmelisiniz. Son olarak aynı renkleri kullanmaya dikkat edin. Çünkü duvarlarınızı ve tavanı aynı renge boyarsanız, tavanınız olduğundan yüksek görünecektir.

Kapılarınızı Sökün.. İçeriye doğru açılan oda kapıları hem duvarlarınızın çizilmesi hem de odada kapladığı yer açısından bir sorundur. Oda kapılarını sökmek ise kapının kapladığı alanı size verecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey kapının kalan kısmının görüntüsüdür. Kapı girişini dilediğiniz gibi boyayarak hem odaya bir estetik katabilir hem de farklı şeyler deneyebilirsiniz.

Aydınlatmanın Önemi

 

 

Loş bir ortam seviyor olabilirsiniz ancak aydınlık bir oda her zaman daha ferah gözükür. Normalden daha fazla aydınlatma kullanmak ve pencereleri genişletmek odanızı daha aydınlık gösterecektir. Ancak fazla aydınlatsa da çoklu ampullerin kullanıldığı avizelerden kaçınmalısınız. Daha düz ve uzun avizeler ferah ortamlar oluşturur.

Raflar Ve Gömme Eşyalar

Duvara monte edilen raflar, atmaya kıyamadığınız eşyalarınız için bir kurtarıcı olabilir. Ayrıca pratik ve estetik bir kullanım sağlar. Duvara monte edilen dolap ve yataklar ise açılıp kapanabilme özelliğiyle kullanım alanlarınızı genişletecektir. Kullanmadığınız zamanlarda ise ortadan kaybolacak ve size alan açacaktır. Özellikle raflar ve dolaplar fazladan eşyalarınızı saklamak için bire birdir…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir