Faydalı Bilgiler

Hafıza Nasıl Güçlendirilir

Bu makaleyi okuduktan sonra hafızanın tanımını bu şekilde yapabilirsiniz: Hafıza; tüm duyu organları ile alabileceğimiz her türlü bilgilerin ve uyarıların zihnimizde kalmasını sağlar. Aynı zamanda ve istenildiği zaman hatırlama, anımsama işlevidir. Öğrendiğimiz bilgileri hatırlamamız önemli olduğu için hafıza zihnimizin en önemli faaliyetleri arasında yer alır.

RUHUN GIDASI: MÜZİK

Yapılan araştırmalara göre 10 yıldan fazla bir süre müzik aleti çalan insanlarla, az çalan veya hiç çalmayan insanlar arasındaki beyin fonksiyonlarını gözlemlemiş. Bu keşiflerden yola çıkarak müzik yapmakla olayları hafızaya kaydetmek arasında doğrudan bir ilişki tespit edilmiştir.

Uzun veya kısa bir süreliğine hafızayı güçlendirmek veya Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmenin en etkili yollarından birisi de klasik müzik dinlemektir. Mozart, Beethoven, Bach, Bolero, Vivaldi, Handel gibi bu türün en iyi sanatçılarından dinleyebilirsiniz.

KİTAP OKUMAK

Her ne kadar kitap okumanın da hafızayı güçlendirdiği söylenilse bir yandan yanlıştır. Aslına bakarsanız hafızayı gerçekten güçlendiren kaliteli bir şekilde kitap okumaktır. Sadece roman okumanın yerine daha çok makalelerin üzerine düşünme imkânı sağlamaktadır. Bu da beyin açısından da daha çok faydası olacağı iddia ediliyor. Uzun makaleler veya çok fazla kitap okumayı bir kenara bırakalım. Onun yerine nitelikli bir şekilde okuyup okuduğunuz hakkında daha çok düşünmek hafızanın güçlenmesine daha çok yardımcı olur.

SPOR YAPMAK

Spor yapmak ta hafızayı güçlendiren en iyi yollarından bir tanesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda spor yapmanın beyin aktivitelerimizi %40 oranında arttırdığı sonucuna ulaşmıştır.

UYKU DÜZENİ

Hafızayı güçlendirme yollarından bahsedecek olursak, tahmin edildiği gibi birçok yolu vardır. Mesela iyi bir uyku düzeni kişinin uyku sırasında üretilen amiloidler beynin korumasını sağlıyor. Yani düzenli ve iyi bir uyku gelecek yıllarda beyin fonksiyonlarımızın korunmasına yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.