Mobilya Fuarı

İnegöl Mobilya Fuarı 2019

inegöl mobilya fuarı

02.04.2019 İnegöl/Bursa Mobilya Fuarı

MODEF 2019 41. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ ve çevre il ve ilçe oda/borsa başkanlarının katılımıyla açıldı.​
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, artık sadece üretmenin yetmediğini, üretileni marka haline getirip, dünyaya açmak ve tanıtmak gerektiğini söyledi.

İnegöl’ün şimdi bu vizyonla hareket ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Çok doğru bir iş yapıyor. Sizler bu fuarla, hem şehrinize, hem de kendi değerimize, kendi ürünümüze sahip çıkıyorsunuz. Artık İnegöl denince, ilk olarak akla hem İnegöl Köftesi, hem de İnegöl Mobilyası geliyor. Mobilya, İnegöl için olmazsa olmaz. İnegöl’de mobilya sektörünün yaklaşık 100 yıllık geçmişi var. İnegöl, işe ilk olarak orman ürünleri ile başladı. Sonra bunu mobilyaya dönüştürdü. Bir sektörde nasıl dönüşüm yapılacağını, ham ürüne nasıl değer katılacağını İnegöl bize gösteriyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, İnegöl’ün aynı zamanda önemli bir ihracat merkezi ve dış ticaret fazlası veren bir kent olduğunu vurgulayarak, “İnegöl, 1,3 milyarlık dolarlık dış ticaret hacmiyle ülkemizin 18. büyük kenti. Mobilya ihracatını her geçen yıl artıran İnegöl, Türkiye’nin mobilya ihracatının da yüzde 17’sini tek başına yapıyor” şeklinde konuştu.

Mobilya sektörünün, üretim, istihdam ve ihracatta büyük pay sahibi olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı şunları kaydetti: “Zira yüzde 80 gibi gayet yüksek bir yerlilik oranına sahip. Cari fazla veriyor ve ülkemize net döviz kazandırıyor. Doğrudan ve dolaylı olarak 500 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ülkenin her şehrinde üretim gerçekleştiriliyor.

Türkiye, mobilya sektöründe sahip olduğu bilgi birikimi, cesur girişimcileri ve maharetli ustalarıyla, dünyada trend belirleyen öncü ülkelerden biri haline geldi. 20 sene önce, 2000’lerin başında, sektör ihracatı sadece 180 milyon dolardı. Geçen yıl, 170’den fazla ülkeye 3 milyar 150 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdik. Genel ihracat artışı yüzde 7 iken, mobilyada ihracat artışı, Türkiye’nin 2 katına ulaştı, yüzde 14 oldu. İhracat hedefimiz, bu yılsonunda, yüzde 20 artışla 4 milyar dolara yaklaşacak.

20 sene önce dünya mobilya ihracatında ilk 20 içinde bile yoktuk. Şimdi, 12. sıradayız, ilk 10’u da zorlamaya başladık. İşte tüm bu başarılarda, MODEF Fuarı gibi, her sene daha da büyüyen, gelişen, küresel bir fuarın payı çok büyük. Başta Yavuz Uğurdağ kardeşim olmak üzere, burada emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. Bu büyük başarı ve atılımın mimarları olan, değerli iş adamlarına, firmalarımıza, girişimcilerimize ve emektar ustalarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum”.

Mobilyada KDV indirimi kalıcı olmalı

TOBB olarak, mobilya sektörünün her zaman yanında olduklarını ve destek verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sizlerden KDV indirimi talebi gelmişti. Biz de bunu hükümetimize ilettik ve hayata geçmesini sağladık. Son yapılan düzenlemeyle, mobilya sektöründeki KDV indirim süresi, 30 Haziran’a kadar uzatıldı. O tarih geldiğinde, piyasadaki duruma bakacağız. Sizlerin de görüşünü alarak, hükümetimiz’den bu konuyu yeniden değerlendirmesini isteyeceğiz. Elbette asıl olması gereken bu KDV indiriminin kalıcı olması. Mobilya sektöründe girdi-çıktı, KDV farklılığı sorununun da kalıcı bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Tüm bu konuları takip etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

-“4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz

Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarının Türkiye’ye ve millete hayırlar getirmesini dileyen Hisarcıklıoğlu, kesin olmayan sonuçlara göre yeniden seçilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ve İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ı tebrik etti.

Seçimlerin artık geride kaldığına dikkat çeken TOBB Başkanı, “4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesi ekonomi olmalı. Zira ekonomide atılacak çok adım, yapılacak daha çok işimiz var. Bu dönemi, kesintisiz bir icraat dönemi haline çevirmeliyiz. Ekonomiye odaklanabileceğimiz, ekonominin temellerini daha güçlendirecek yapısal reformları hayata geçirebileceğimiz bu dönem, ülkemiz için çok büyük bir önem taşıyor” dedi.

Mobilya Fuarı
inegol-mobilya-fuari

Miraç Kandili

“Bugün güzel bir tesadüf, feyiz ve bereketin arttığı mübarek bir gece olan Miraç Kandili” diyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Miraç; tüm Müslümanlar için, kendine çeki düzen verme, yenilenme, geleceğe ümitle bakma fırsatıdır. Bizler de bu fırsatı değerlendirerek; Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yolundan gidip, ruhumuzu karartan haset, kin ve düşmanlık gibi kötü düşünce ve duygulardan kalplerimizi temizleyelim. Bu vesileyle, hepinizin Miraç Kandilini tebrik ediyorum”.

modef
inegöl modef

Diğer konuşmacılar

İTSO Başkanı ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ da “41’incisini gerçekleştirdiğimiz fuarımıza iştirak eden herkese teşekkür ediyorum, hepiniz hoş geldiniz. İnegöl özelinde mobilya sektörüyle ilgili fuarını, genelinde İnegöl şehriyle ilgili bayramını gerçekleştiriyor. İnegöl tarım, turizm, köfte şehri, ülke ekonomisine büyük katkılar koyan bir şehir. Fuarımızın en başından bu yana gelişmesinde, oluşmasında, büyümesinde hizmeti geçen bütün başkanlarıma, yöneticilerime ve sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Fuar organizasyonu İnegöl için çok önemli bir organizasyondur. İnegöl’de üretim yapan 160 firmamız bugün bu fuarımıza iştirak ediyor. Fuarımıza girmek için bekleyen yüzlerce firmamız var. İnegöl dışı üretim yapan firmalarımıza fuara alamıyoruz çünkü alanımız yetersiz Mobilya İnegöl için gelecek demek, istihdam demek, ihracat demek, sosyal yaşamı geliştiren bir sektör demek. İnegöl olarak 1,320 milyon dolar ticaret hacim büyüklüğüne ulaşarak Türkiye’de 22. büyük ekonomi olduk, 691 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek Türkiye’nin en büyük 8. ekonomisi olduk. Bu rakamlara katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

inegöl
inegöl mobilya fuarı

Fuarcılık Adına Dünya’ya Açıldık

Hindistan Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Shafique Porbanderwala da “MODEF Fuar organizasyonunu başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Hindistan mobilya üreticileri olarak ilk kez fuarınızda kendimizi tanıtma imkânına sahibiz. Sizleri tebrik etmek istiyorum. Sizler şu anda ev mobilyası üreten bir şehir olarak Hindistan’ın ihtiyacının yüzde 65’ine hitap edebilirsiniz. 2017 yılında Türkiye’den akıllı şehirler kapsamında 100 kişilik bir delegasyon Hindistan’ı ziyaret ederek ve iş almak için görüşmeler gerçekleştirdiler. 2030 senesine kadar Hindistan, Çin’den sonra 2. büyük ekonomi olmaya aday. Neden Hindistan yükselen bir pazar? Hindistan’ın nüfusunun büyük bir oranı gençlerden oluşuyor” şeklinde konuştu.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise “41’incisi gerçekleştirdiği fuarımız için bir arada bulunuyoruz. 41 kere maşallah. Bu şehirde üreten, tasarımlar gerçekleştiren, satıcısından boyacısına, üreten, pazarlayan, istihdam oluşturan tüm işletmecilerimize, sektör başkanlarımıza teşekkür ediyorum. En büyük emek ve gayret onlarındır” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da “Doğduğum, büyüdüğüm, ticaret yaptığım bu şehrin bize büyük destek vermesi de ayrı mutluluktur. Artık konuşma değil icraat zamanı. Yapacağımız çalışmalarla şehirlerimizi daha iyi standartlara getireceğiz. İnegöl, 1 milyar dolardan fazla ticari hacme sahip olan bir şehirdir. Çok güzel işlere imza atan bir şehir” dedi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat da, “Yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüzde etkin bir tanıtım stratejisinin izlenmesi gerektiği herkes tarafından kabul görür. Sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek rekabette üstünlük sağlayamaz. Ürününü tanıtıp satabilmek için marka imajı oluşturmaya yönelik çalışmalar zaruri hale gelmiştir. Bu, pazarlamada çağdaş yöntemler kullanmaktan geçer. Fuarlarda firmalar ürünlerini ve markalarını tanıtma fırsatı bulmakta, yeni iş imkânı oluşturarak ekonomiye yeni açılımlar kazandırmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir