Mutfak

İtalyan Tipi Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Mutfak dekorasyonu hem özen isteyen hem de detay gerektiren bölümlerden biridir. Bu alanda çok sayıda seçenek bulunmakla beraber her bütçeye hitap eden dekorasyonlarda mevcuttur. Vintage tarzı, Amerikan mutfak modeli, Country mutfak modeli gibi kişilerin önünde farklı alternatifler bulunmaktadır. Ancak modern ve zengin bir görüntü isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği mutfak tarzı İtalyan mutfak modeli olarak gösterilmektedir. İtalyan tasarımının temelinin 15. Yüzyıla dek uzandığını söylemek mümkündür. Elbette geçmişe uzanan bir mimarinin içerisinde taş sütunların ve estetik stillerde bazı örnekler görülmektedir. Tüm bunların yanı sıra günümüz mimarisinde modern tarzın ağırlıkta olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dekorasyonunda ona paralel bir şekilde ilerlediği görülmektedir.

Evini dekore etmek isteyenlerin modern tarzdan uzaklaşmadan yeni modeller denemek gibi bir düşüncesi olabilir. İtalyan mutfak modeli bunun için uygun görülen bir tarzdır. Gerek zengin detayları gerekse trend çizgileri taşıyan İtalyan mutfağı evinde farklı bir hava yakalamak düşüncesinde olanların göz attığı bir stildir.

İtalya sahip olduğu zenginlikleri dekorasyona yansıtmayı başarabilmiş bir ülke olarak göze çarpmaktadır. Tasarımların şık olmasıyla beraber işlevsel bir şekilde geliştirilmeleri tercih edilmelerinin başlıca sebepleri arasındadır.

Beyaz ve siyah uyumu İtalyan mutfak tarzında sıklıkla kullanılan renklerdir. Sarkıt avizeler ve ankastre eşyaların birbiriyle uyumlu renklerde olması dikkat çekmektedir. Bununla beraber mutfaktaki bazı eşyaların ve dekoratif nesnelerin zıt renklerde tercih edilmesi ile kontrast oluşturulmakta ve canlı bir görüntü elde edilmektedir. Örneğin siyah beyaz renklerin hâkim olduğu bir mutfakta kırmızı sandalyelerin kullanılması ya da sarı rengin dâhil edilmesi ortamın havasını değiştirecektir.

Belirli tonlardan yana olanların yalnızca siyah, beyaz ve gri kullanması da mümkündür. Krem tonları da mutfak dolapları için şık bir görüntü sağlayacaktır. Parlak bir avize ise dekorasyonu tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Parlak ya da mat renklerde seçilen bir duvar boyasının ardından zıt renklerde mutfak dolapları tercih ederek kontrast yakalanabilir, döner tezgah modelleriyle işlevsel bir alan elde edilebilir. Yüksek taburelerde İtalyan mutfağında göze çarpan eşyalardandır. Daha keskin bir görüntüye ulaşmak isteyenler mutfakta kullanacakları küçük ev aletlerini ya da beyaz eşyalarını siyah renkte seçebilirler.

Mutfaktaki araç ve gereçlerin düzenli bir şekilde yerleştirilmesi de çok önemlidir. Dolapların bu anlamda sağlayacağı avantajlar temiz ve düzgün bir profil oluşturacaktır. O yüzden seçim yaparken dolapların gizli bölmelerinin bulunmasına ve kullanışlı bir şekilde üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. İtalyan mutfak modelinde bu detaya önem verildiği gözlenmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir