Dekorasyon

İyi Bir Uyku İçin Yatak Odanızı Nasıl Dizayn Etmelisiniz?

İyi bir uykunun temel kuralları vardır. Bunların başında yatağınızın rahat, yatak odanızın sakin olması gelir. Unutmayın yatak odası sadece uyku için değil dinlenmek için de kullandığınız bir odadır. Geceyi uykusuz geçirebileceğiniz dağınık ve dikkat dağıtıcı bir yatak odası geç uyumanıza ve dinlemekten çok yorulmanıza sebep olacaktır.

İyi bir yatak odasını nasıl dizayn etmelisiniz birlikte inceleyelim:

Az Mobilya Kullanın

Yatak odanızı dizayn ederken fazlalıklardan arının. Odanızın ana amacı dışındaki hiçbir şeyi yatak odanıza sokmayın. Geniş bir yatak ve onun yanına koyacağınız küçük bir komidin, odanızı daraltmayacak bir dolap ve şık bir aynalık yatak odanız için yetecektir. Televizyon, bilgisayar veya sizi streslendirecek diğer her şeyi yatak odanızın dışında kullanın.

Işıkları Kapatın

İyi bir uykunun ışık miktarıyla doğrudan bir ilgisi vardır. Yatak odanız ne kadar karanlık olursa o kadar iyi uyku uyursunuz çünkü bedeniniz karanlıkta uyumaya programlanmıştır, ışık uykuya teşvik eden melotonin hormonunun salgılanmasını engeller. Bundan dolayı yatak odanızdaki parlak ışıkları kapatın veya az ışığı olan gece lambası açın böylelikle geceyi rahat ve huzurlu geçirebilirsiniz.

Karanlık Bir Oda Oluşturun

Dijital saatler ve parlayan elektronik eşyalardan vazgeçin veya uyurken onları gizleyin. Eğer evinizin bir noktasının aydınlık olmasını istiyorsanız bunu koridorunuza gece lambası takarak sağlayabilirsiniz. Eğer sokak lambaları veya ay ışığı odanıza fazla geliyorsa perdeleri kapatabilir veya uyku bandı kullanabilirsiniz.

Duvarlarınızı Koyu Renklere Boyayın

Mesela siyah! Çok mu cesur geldi, oysa yatak odasına en çok yakışan renklerden biri siyahtır. Uyurken karanlığı da en iyi sağlayacağınız renk olduğu için rahat bir uyku uyumanızı sağlar ama size yine de çok cesur geldiyse; koyu lacivert, gri gibi renkleri kullanabilirsiniz.

Geniş Bir Yatak Seçin

Dar yataklar uykunuzu almanıza engel olurlar. Yatak odanızdaki fazla mobilyaları çıkartarak yatağınıza daha geniş bir alan ayarlayın. Ayrıca yatağınızın ne çok yumuşak ne de çok sert olmamasına dikkat edin.

Modaya Değil Kendinize Uyun

Her insanın boyu, kilosu, ten rengi nasıl farklıysa yatak odasındaki tarzı da farklıdır. O yüzden yukarıdaki kuralları es geçmeden kendi modanızı kendiniz oluşturun. Unutmayın o yatak odasında siz uyuyacaksınız ve en iyisini siz bilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir