Faydalı Bilgiler

Küçük Evler İçin Pratik Çözümler :)

Küçük bir evin varsa, büyük düşünmen şart! Mobilyaları sığdırmak, hareket özgürlüğü sağlayan rahat bir atmosfer kurgulamak, bunu yaparken sıkıcılaşmamak gerek. Nokta vuruşu seçimlerle bu süreci kolaylaştırmak için ipuçlarını takip et.

Hızlı Yaşam Konsepti

Küçük bir evin olduğuna göre ritmin yüksek olmalı; her konuda esneksin, fazlalıklarla hayatına yük yapmıyorsun değil mi? Bu durumda mobilyaların da senin kadar pratik olmalı. Parçalara ayrılan modüler tasarımlar, hafif malzemeler senin için ideal. Hem cool hem fonksiyonel seçimler yapmalısın. Dresuar gibi kullanılan derinliği ve genişliği az, çok amaçlı dolaplar, raflı yatak başlıkları, sandıklı yataklar, koltuk altına girerek yer kaplamayan C sehpalar, küçülen kitaplıklar, katlanan sandalyeler, minimal yaşam tarzının demirbaşları.

Sadece Bir Kanepe mi? Evet.

Oturma alanından başlayalım. Evin bu bölümünde bir tek kanepeye mi yerin var? Hiç sorun değil. Mekanı duvardan duvara dolduracak fit, desensiz ve düz ayaklı bir model ideal. Döşeme konusunda sadelikten yana olmalısın. Desenli ve iki renkli kumaşlar, ortamı her zaman kalabalık gösterir. Renkleri halıya saklayabilirsin. Koltuğun genişliğiyle aynı ölçüde bir halı ser, daha küçük olmasın. Eşyalardan küçük ebatlarda, ortada kalan halılar zemini daraltır. Berjer için yerin yok ama hacimli sandalyeler özellikle de Eames’ler şimdi çok daha havalı ve rahat. Koltuğunla kontrast renkte bir Eames, hemen karşısına deri ya da örgü puf ve ortaya kısa bacaklı bir sehpa… İşte samimi ve yaşam dolu bir alan.

Köşe Kapmaca

Pencere pervazı önü, koridor boşlukları, kör noktalar… Küçük evde her noktaya efektif bir formül bulmak şart. Manzara güzelse pencere önünde sedir, minder ve birkaç kırlent harika olmaz mı? Sedirden bahsetmişken, altına kutu ve sepetler yerleştirip küçük depolama alanları yaratabileceğini de hatırlatalım. Bu basit tasarım, küt hatları ve düz ayakları sayesinde küçük evler için kurtarıcı. Göz ardı edilen ufak köşeleri, dergilere ayır. Aynı boyutta dergileri üst üste dizip sehpa gibi kullanabilirsin.

En güzel dekoratif bitkiler değil mi? Hem ortama hayat versin hem de ferahlık getirsin diyorsan, büyük oynayabilirsin. Uzun bir saksı bitkisi evin havasını hemen değiştirir, daraltmaz aksine katmanları güçlendirir. Ama önemli bir ipucu; kalabalık ve karışık görünmemesi için küçük yapraklar yerine iri yapraklı bitkiler seçmelisin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir