Faydalı Bilgiler

Küflenmiş Tahta Nasıl Temizlenir?

Mutfakta Küflenmiş Tahta Nasıl Temizlenir?; Evin her odasında olabileceği gibi mutfakta bulunan mutfak dolaplarında ya da tahtalarda küf ile karşılaşabilmekteyiz. Mutfak dolaplarında oluşan bu küflenmeler hem rahatsız edici bir görüntüye sahiptir hem de mobilyanın kullanım ömrünü azaltıcı bir problemdir. Özellikle fazla nem sonucu meydana gelen bu küfler görüntü kirliliğinin yanı sıra sağlığımıza da doğrudan etki edebilecek bir durum olduğu için bir an önce mutfağımız da oluşan bu küflenmelerden kurtulmak gerekmektedir. Mutfakta Küflenmiş Tahta Nasıl Temizlenir? detayları…


Doğal Malzemeler İle Küf Lekesi Temizliği
Mutfak dolapların da bulunan bu oldukça rahatsız edici küflerden doğal malzemelerden yardım alarak da kurtulmak mümkündür. Küf lekelerini yok eden ve tekrar küf lekesinin oluşmasını engelleyen çözüm yollarını bularak mutfak dolaplarımızdaki küf lekeleri ile vedalaşabiliriz. Mutfak dolaplarında küf lekesi problemi yaşayan kişiler için mobilyadaki küf nasıl temizlenir bununla ilgili birkaç çözüm önerisi bulunmaktadır.

Sirkeli Su Karışımı İle Küf Lekeleriyle Vedalaşın
Mutfakta Küflenmiş Tahta Nasıl Temizlenir? Mutfak dolaplarındaki küf lekelerinden kurtulmak için pek çok çözüm önerisi aranmakta ve uygulamaktadırlar. Mutfak mobilyalarınızdaki küf ve rutubet kokusundan kurtulabilmek için doğal ürünlerden yardım alarak bu küf lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Mutfağınızda bulunan küf lekesi olan tahtalarınızı ya da mutfak dolaplarınızı düzenli olarak sirkeli su karışımı ile temizlerseniz küf lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Bunu için;

➢ 1 su bardağı sirke
➢ 1 su bardağı su
➢ Temiz boş bir sprey şişesi
➢ Eldiven

Evinizde bu malzemeler var ise öncelikle küf oluşan bölgeyi kuru bir bez ile güzelce silin ve küf lekelerini olabildiğince temizleyin. Küflü bölgede kalan küf lekelerinin üzerine hazırlamış olduğunuz sirkeli su karışımını püskürtün. Daha sonra 15-20 dakika bekleyin ve kalan küf lekelerini bir bez ile çıkarmaya çalış ve daha sonra kuru bir bez ile tekrardan güzelce silip, küflü bölgeyi temizleyin. Bu işlemi düzenli olarak küflü bölge tamamen düzenle kadar haftada bir veya iki kere uygulayın.

Temizlediğiniz bu küflenmiş bölgeye dilerseniz çay ağacı yağı alarak bu çay ağacı yağından 10 damla 1 su bardağı su ile karıştırarak yine temiz bir sprey şişesinden yardım alarak uygulayabilirsiniz. 5 dakika beklettikten sonra nemli temiz bir bez ile temizleyerek güzelce kurulayabilirsiniz.

Ayrıca duvardaki rutubet nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız sirkeli su karışımı ile rutubetli duvarlarınızı da temizleyebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı İle Küflenmiş Tahta Temizliği
Mutfakta Küflenmiş Tahta Nasıl Temizlenir? Kolayca temin edebileceğiniz çay ağacı yağı ile de mutfağınız da bulunan tahta ya a mutfak dolaplarınızın temizliğini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunu için;

➢ 1 bardak su
➢ 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı
➢ Temiz boş bir sprey şişesi
➢ Eldiven

Eldivenlerinizi giydikten sonra 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ile 1 su bardağı suyu karıştırarak küf lekesi olmuş bölgeye sıkın. Yaklaşık on dakika bekledikten sonra nemli temiz bir bez ile küflü bölgeyi temizleyerek kuru ve temiz bir bez ile güzelce kurulayabilirsiniz. Ayrıca duvar küfü nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız yine çay ağacı su karışımını küflü bölgeye sıkarak temizleyebilirsiniz.

Karbonatlı Su İle Küf Lekesi Temizliği
Mutfak dolaplarınız bulunan küf lekesi ya da mutfağınız da bulunan tahtalar da küf problemi yaşıyorsanız temizliğini karbonatlı su ile silerek ve daha sonra çok iyi havalandırarak da sonuç alabilirsiniz. Ancak bu temizliği düzenli bir şekilde yapmalısınız ki daha kesin sonuçlar versin. Küf lekesi temizliğinde kullanacağınız karbonat aynı zaman da küf lekesinin oluşmasını da geciktirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir