Faydalı Bilgiler

Mekanlarımıza Renk ve Ferahlık Katan Dekorasyon

Ferah Bir Salon İçin

Ruhumuzu dinlendiren ve vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz salonlarımız için stres atmayı sağlayan renkler kullanılması önemli bir detaydır. Duvarlarınızda açık mavi, beyaz ve doğal renkler ile sıcak renkli aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda önemli olan bir diğer konu eşyaların birbirleri ile olan uyumudur. Bu sebeple renk uyumu için; kullanacağınız halı, duvar rengi, mobilyalar ve aksesuarlar birbirini tamamlamalıdır. Tarzınıza uygun mobilyalarla döşenmiş bir evin tüm güzelliğini yansıtabilecek son dokunuş perde ve uygun özellikte halı seçimi olacaktır. Tozu ve pisliği toplamaması için, kısa tüylü halıları tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra mekanlarınızda kullandığınız aksesuarlarınız, evinizin dekorasyonu için en önemli tamamlayıcı parçalardır diyebiliriz. Aynı renklerde olan duvar ve mobilyalarınızın yanında canlı renklerde kırlentler, bitkiler, tablolar, abajur veya lambader gibi aksesuarları tercih ederek aynı renk tonları arasında geçişler yapabilirsiniz.

Yaşam alanlarımızdaki diğer bir konu ise ışıktır. Işık için mekanların giysisi diyebiliriz. Hem enerji tasarrufu sağlayan hem de zarif ve dekoratif amaçlı olan gömme spotlar, minimalist yaklaşımla tavan dekorlarında fark yaratmanızı sağlayabilir. Daha ferah bir salon için beyaz ışık tercihiniz olabilir.

dekorasyon-huzur

Huzuru Yansıtan Yatak Odaları

Dinlenme, uyuma ve kitap okuma gibi eylemleri gerçekleştirdiğiniz mekanlarınızda; rahatlık, sükunet, sakinlik gibi etkileri olan mavi, morun açık renkleri, beyaz ve sarı tonlarını tercih edebilirsiniz.

Beyaz olarak tercih edilen duvar rengi mekandaki mevcut mobilyaları daha iyi yansıtır. Ayrıca çok büyük olmayan ve yeteri kadar ışık almayan bir yatak odası duvarları ve tavanı beyaza boyandığında olduğundan daha büyük görünebilir. Bu sebeple eğer duvar rengini açık renk kullanmak istiyorsanız mobilyaları koyu renk tercih edebilirsiniz.

Yatak odanızda kullanacağınız renklerin ve uyumun dinlendirici olması vücudunuz açısından önemli bir detaydır. Gözleriniz bütün odadaki detaylara, aksesuarlarınıza, mobilyalarınıza rahatça ulaşabilmelidir. Bunun yanında önemli olan bir diğer konu ise aydınlatmadır.

Başucunuza koyacağınız bir aydınlatmada sarı renk tercih edilebilir. Sarı ışık, sıcaklık ve mutluluk duygusu uyandırır. Gün ışığının geldiği odanız varsa, açık renkte bir perde fonu seçip bu rengi tekrarlayacak aksesuarlar, puf ve halı kullanarak odanızı zarif bir görünüm ile buluşturabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.