Kendin Yap

Mumluk Kendin Yap

MUMLUK KENDİN YAP DEKORASYON
Dekorasyon gerek evini yenilemek isteyenlerin gerekse baştan düzenlemek isteyenlerin keyif aldıkları, bolca araştırma yaparak tarzlarına en uygun olanı seçmeye çalıştıkları bir dönemi ifade etmektedir. Bireyler arzu ettikleri tarza göre firmaların üretmiş olduğu modelleri seçerek mekânları dekore edebilmektedir. Son yıllarda artan trend ürünlerin sayısı kimi zaman tercih yapmayı zorlaştırsa da yine de ev sahipleri oluşturdukları görüntü ile mutlu olmaktadır.

Gelişen teknoloji ve ev eşyalarının modelleri sayesinde artık eskiye nazaran çok daha kullanışlı ürünler ortaya çıkmaktadır. Bol çekmeceli dolapların yanı sıra komodinler, aynalı vestiyerler gibi eşyaların dağınık görünmemesi adına oluşturulan ürünler bulunmaktadır. Duvarlara yerleştirilen raflar ile de hem kitaplık hem de dekoratif nesneler için uygun alanlar elde edilmektedir. Evini düzenleyenlere bunun gibi pek çok örnek yardımcı olmaktadır.

Elbette hazır eşyaların yanı sıra kendi yaptığı ürünleri kullanmak isteyenlerde bulunmaktadır. Son yıllarda artan kendin yap projeleri dekorasyonuna zenginlik katmayı düşünenlerin ilgisini çekmekte ve gittikçe popüler hale gelmektedir. Makalemizin devamında evde kendinizin yapabileceği projelere dair bilgileri sizler için hazırladık.

Dekoratif ev ürünleri arasında mumların yeri ayrıdır. Masaların üzerinde, sehpalarda ya da kitap raflarında şık görünüşüyle ortama ayrı bir hava katmaktadır. Yalnızca saydığımız yerlerde değil banyo dolaplarının raflarında ya da mutfaktaki herhangi bir tezgâhın üzerinde de mum çeşitlerine denk gelmek mümkündür. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda satılan mumlar için konulacağı tabak vb ürünlerde önemlidir. Sunum için güzel bir görüntü elde etmek isteyenler hoş bir mumluğu kendi elleriyle oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirler. Örneğin kuru dallar ile şık bir mumluk yapabilmek için gerekli malzemeler; cam bir kâse ya da isteğe bağlı olarak küllük, bir adet mum, kâsenin etrafına yerleştirilecek kuru dallar ve silikon tabancasıdır.

Malzemeleri edindikten sonra yapılacak ilk şey kuru dalları tercihe bağlı olarak kısaltmaktır. Bu işlemin ardından silikon tabancası yardımıyla cam kâse ya da küllüğün etrafına belirli aralıklarla çokta üst üste olmadan yapıştırılır. Kurumasını bekledikten sonra içine mumu koyarak dekoratif bir şekilde kullanıma hazır hale getirilir.

Bir başka mumluk çeşidi için lazım olan malzemeler ise cam bir kavanoz, dantel ve kurdele ya da tercihe bağlı olarak çuval ipi. Dantel cam kavanoza uygun boyutlarda hazırlandıktan sonra etrafına gerip yapıştırılır. Kuruması beklenir ve ağız kısmı kurdele ile süslenir. Son olarak içine mum konur ve kullanıma hazır hale gelir. Bu şekilde hazırlanacak mumluklar ile loş ve şık bir aydınlatmaya sahip olunabilir.

Balkonda ya da bahçede değişik saksılar içerisinde bitkilerini büyütmek isteyenlere yönelik kullanılmayan seramik parçalarını değerlendirerek dekoratif bir ürün tarifi bulunmaktadır. Bunun için gereken malzemeler derz dolgusu, seramik malzeme, bir adet saksı ve silikon ile silikon tabancası. İlk olarak seramikler çekiç ile kırılarak parçalara ayrılır. Bu şekilde yapıştırmak daha kolay olacaktır. Daha sonra hazırlanan seramik parçaları silikon yardımıyla saksıya yapıştırılır. Kuruması için bir gün beklemesi önerilmektedir. Kurutma işleminin ardından suyla karıştırılarak hazırlanan derz dolgusu mozaiklerin arasına spatula ile sıvanır. Mozaiklerin arasının dolguyla tam olarak bütünleştiğinden emin olmak gerekir. İki saat sonra ıslak bir sünger ile saksının yüzeyindeki fazla derz dolgu temizlenir. Yeniden bir gün kurumaya bırakılır. Bu şekilde çiçekler için farklı ve estetik bir saksı elde edilebilir.

Kolay bir şekilde hazırlanabilen bu tür dekoratif eşyalar hem kaliteli zaman geçirmeye yardımcı olmakta hem de el emeği ile bir şeyler üretmenin hazzını yaşatmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir