Faydalı Bilgiler

Şan Eğitimi Nedir – Evde Şan Eğitimi Nasıl Alınır

şan-eğitimi-nedir

Şan Eğitimi Nedir?

Teknik olarak bu ses eğitimi sayesinde aslında sadece şarkı söylemek için hazırlık değil doğru nefes almak ve ses perdelerinde doğru kullanım elde etmek için çalışmalar gerçekleştirilir. Bu çalışmalar ancak ve ancak uzman bir kişi tarafından tecrübeli bir yapıyla gerçekleştirilebilir. Çünkü konusunda uzman olmayan bir eğitmen, yanlış teknikler nedeniyle sesinizin çok daha yanlış bir şekilde kullanılmasına neden olabilir.

evde-şan-eğitimi

Şan Eğitimi İçeriği Nedir?

Profesyonel bir eğitmen tarafından verilecek teknik derslerde şan öğrenimi açısından genellikle her hafta içerisinde bir gün veya her ay 4 defa olacak şekilde farklı süreçlerde öğrencinin yeteneğine ve disiplinine bağlı olarak eğitim sürdürülebilir. Bu kapsamda eğitim için eğitmenin nitelikleri, fiyatlar üzerinde etkili olurken eğitim süresi de fiyatları etkilemektedir.

Eğitim sürecinde öncelikle nefes egzersizleri yapılırken sonrasında bilinçli nefes almayı öğrenen öğrenci, doğru nefes alma yollarını ve diyafram kullanımını öğrenir. Diyafram kullanmaya başlayan bir öğrenci, ses tonunu daha verimli bir şekilde kullanır ve ses telleri zarar görmeden sesini kullanmayı öğrenir.

Bir sonraki adımda nefes egzersizlerinin sürdürülmesi ile piyano eşliğinde ses eğitimleri sağlanır. Piyano başında eğitmen tarafından basılan notaların çıplak ses ile doğru bir şekilde çıkarılması sayesinde müzik kulağı geliştirilerek, daha iyi bir ses kullanımı sağlanır.

Nefes ve nota eğitimleri sonrasında ise bu eğitimler devam ederken bir yandan da artık şarkı seçimleri ve şarkı çalışmaları yapılır. Bu sayede seçilen şarkıların bir araya getirilmesi ile bir repertuvar hazırlanır ve hem sesinize hem tarzınıza uygun şarkılar ile bu repertuar doğru bir noktaya ulaştırılır.

evde-san-eğitimi-nasıl-alınır

Şan Öğreniminin Evde Sağlanması Mümkün Müdür?

Tanımlamadan anlaşıldığı üzere ve ders yapısında görüldüğü üzere şan öğrenimi profesyonel bir eğitmen eşliğinde piyano gibi müzik aletleri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu açıdan eğer eğitim programına evinizde devam etmek istiyorsanız, öncelik ile iyi bir eğitmen ile görüşerek, evde çalışma yapması için anlaşmanız gerekir.

Profesyonel bir eğitmen ile anlaşmamız durumunda evde şan öğrenimine devam edebilmek için kendinize ait ve eğitime uygun şekilde kullanılabilecek bir piyanonuz bulunmalıdır. Bu piyanonun gündelik olarak kullanılabilecek kadar yeterli ve bakımlı olması gerekmektedir. Sonraki süreçte eğitim programının takvimi düzenlenerek, ev ortamında egzersizlerinizi ve ödevlerinizi de düzgün bir şekilde devam ettirmeniz vasıtasıyla bu öğrenimi tamamlayabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.