Dekorasyon

Vintage Endüstriyel Tarz Elde Etmek İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Endüstriyel vintage tarz hoşunuza gidiyor değil mi? Havalı ve kendinden emin görünümüyle hepimizin gönlünde yer eden vintage tarzda bir eve herkes sahip olmak ister ancak bu dekorasyonu başarmak zor bir iştir. Evinizde bu tarz dekorasyonu nasıl başaracağınızı merak ediyorsanız, çalışmanız gereken temel parçalardan bazılarını ve bunları şekillendirmenin yollarını bir araya getirdik.

Eski Moda Mobilyalar

Endüstriyel vintage dekorasyonun temel taşı, sanki geçmişten gelmişcesine bize eski zamanları hatırlatan mobilyalardır. Ahşaptan yapılma sandalyeler, eskitme deri koltuklar, eski moda abajurlar gibi… Tabi eski moda mobilyalar derken aklınız eskicilerden bir şeyler almaya gitmesin. Siz günümüzde popüler olan mobilya mağazalarından da retro tarzına uygun mobilyalar alabilirsiniz. Fakat eğer vintage tarza uygun ev istiyorsanız, geçmişten asla vazgeçmemeniz gerekir.

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer unsur ise eski tip kitaplıklar ve masalardır; ikinci elin izini sürmek isterseniz bu tercihinizi ikinci el ve geçmişi olan mobilya tercihlerinden yapabilirsiniz. Özellikle kitaplıkta bu tercih çok doğru olacaktır.

 

Yatak tercihinizi gene ahşap kenarlara sahip, hatta demirleri olan bir ürün olarak alabilirsiniz. Baza kesinlikle kullanmamalısınız. Yatak örtülerinizi de geçmişi anımsatan gri ya da kahverengi tonlarda seçin.

Koltuk olarak patchwork kanepe modelleri kullanın.

Yine odanızda eski film afişleri, eski tip radyo, telefon ve siyah beyaz fotoğraflarla vintage bir hava yakalayabilirsiniz.

Parlak ve canlı renklerin bulunmadığı vintage dekorasyonlarda, oturma grupları sade ve küçük yapılardan oluşur. Mobilyalarınızı sade renklerde ve kullanacağınız kadar sayıda almak önemlidir.

Boş alanınız varsa, ahşap ve metal masayı deneyin. Hangisi evinize daha çok yakışırsa onu kullanın.

Geri Kazanılmış Ahşap Üniteler

Endüstiyel vintageda görünüşün diğer bir yapı taşı da kabaca, geri kazanılmış ahşaptır. Klas silüetlerde kullanılan tüm kusurlar evinizde vintage tarzı oturtacaktır. Kusur derken neden mi bahsediyoruz? Eskimiş ahşaplardan, yıpranmış metallerden ve eskitme ürünlerden.

Duvarları Sade Bırakın

Duvar renklerinde sadelik önemlidir. Kremden daha canlı bir renge geçmeyin. Eğer isterseniz gri duvar kağıtları tercih edin. Yine eski tip resimlerle duvarı süslemek sizin elinizde.

Tüm bunların haricinde yapmanız gereken tek şey eski ve yeni mobilyaları seçerken evinize uygun ve yakışanları bulmak. Vintage hurda malzemeleri kullanmak değildir. Evinize yakışan bir tarih yolculuğu yapmak demektir. Eskiyi şimdiki zamana uyarlamak demektir. Bunu yaparsanız, eviniz endüstriyel bir vintage havaya sahip olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir