Faydalı Bilgiler

Evdeki Böcekleri Uzaklaştırmanın Yolları

Evdeki böceklerden kurtulmanın yolu

Evlerimizin istenmeyen misafirlerinden olan haşereleri uzaklaştırmak için ilk etapta hemen herkesin aklına kimyasal içerikli böcek ilaçları gelir. Ancak bu seçenek haşereleri yalnızca uzaklaştırmakla kalmaz aynı zamanda yok eder. Üstelik yalnız böcekler için değil insanlar için de oldukça zararlı olan bu kimyasalları evlerimize yaklaştırmamak en doğrusu. Ekosistemin birer parçası olan bu canlılardan her ne kadar hoşlanmasak da daha doğa dostu çözümler üretmek zorundayız. Böceklere hiçbir zarar vermeden onları evlerimizden uzak tutmanın bazı yollarını hep birlikte inceleyelim.  

Evdeki böcekten kurtulma

Karınca İstilasına Son

Karıncalar hemen her iklimde yaşayabilen canlılardır. Üstün koku alma duyuları, özellikle mutfakta üzeri açık şekilde bırakılan yiyecekleri kolayca bulmalarını sağlar. Gerisini zaten biliyorsundur.. Kaçıncı katta yaşadığın hiç fark etmez, uzunca bir kuyruk ve tek sıra halinde mutfağını işgal etmeye gelmeleri an meselesi.

Piyasada bulunan, hem senin hem de varsa evcil hayvanın için son derece zararlı olan karınca spreylerini kullanmanı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine aşağıdaki 2 formülden birini uygulayarak karıncalardan kolayca kurtulman mümkün.

Sirke – Su Karışımı: Öncelikle bir sprey şişesi edinmen gerekecek. Şişenin yarısını su, diğer yarısını ise beyaz sirke ile doldurup güzelce çalkaladığında karınca caydırıcın hazır. Karışımı karıncaların üzerine püskürtürsen koku alma duyularını engelleyip mutfağına geri gelmelerini önleyebilirsin.

Acı biber – Mısır Unu Karışımı: Öncelikle karıncaların nerden geldiğini bulman gerek. Toz halindeki acı kırmızı biber ve mısır unu karışımını karıncaların eve girdikleri bölgeye dökmelisin. Mısır ununa alternatif olarak kahve kullanman da mümkün. Tıpkı yukardaki formülde olduğu gibi burada da amacımız karıncaların koku alma duyularını engelleyerek evimizden uzaklaşmalarını sağlamak.

evdeki karıncalar nasıl gider

Hamamböcekleri Korkulu Rüyan Olmasın

Evlerde en sık karşılaşılan haşerelerden olan hamamböcekleri ile başa çıkmak hem zor hem de yorucudur. Özellikle karanlık ve kirli yerlerde yaşamayı sevdiklerinden gündüz pek ortalıklarda görünmeseler de geceleri ışığı birden açtığımızda çığlığı basmamıza neden olabilirler. Yapman gereken tek şey paniklemeden aşağıdaki formüllerden birini hazırlamak ve hamamböceklerinin bulunabileceği olası yerlere koymak. Banyo ve mutfak dolaplarının dipleri, beyaz eşyaların arkaları veya ahşap mobilyaların içleri gibi karanlık ve nemli yerleri sevdiklerini unutma.

Soğan ve Karbonat  Karışımı: 1 adet soğanı ince ince dilimledikten sonra üzerine 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırmalısın. Bu karışımı hamamböceklerinden tamamen kurtulana kadar her gün bulunabileceklerini düşündüğün bölgelere paylaştırmalısın.

Örümcekleri Öldürmeden de Uzaklaştırabilirsin

Evini sık sık temizlemene rağmen örümcek ağları ile karşılaşıyorsan oldukça kolay hazırlanan bir karışımla bu durumun üstesinden gelmen mümkün. Burada da yine aromatik bitkilerin gücünden yararlanacağız.

Nane Yağı ve Deterjan Karışımı: Bir sprey şişesinin içinde 200 ml su, 10-15 damla kadar nane yağı ve birkaç damla sıvı deterjanı karıştırmalısın. Örümcek ağları genelde tavanda, beyaz eşya veya kapı arkası gibi ulaşılması zor kısımlarda görülür. Buralara hazırladığın karışımdan haftada 1 kez püskürtmen durumunda örümcekleri onlara zarar vermeksizin ortamdan uzaklaştırabilirsin. Örümceklerin hoşlanmadığı diğer uçucu yağlar arasında okaliptüs, sitronella, çay ağacı, lavanta, tarçın ve narenciye de bulunur. Aynı karışımı bu yağlardan birisiyle de hazırlaman mümkün.

Nane ile böcekleri kovma

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.