Faydalı Bilgiler

Halıdan Lekeler Nasıl Çıkar

Yağ lekesini çıkarma

Lekeyi bikarbonat ile örtün böylece yağı kendine çekecektir. 15 dakika bekledikten sonra biraz odaların ve elektrikli süpürge ile halıdan her şeyi süpürgeyi çekin.

Mürekkep Lekesini Çıkarma

Lekeyi tıraş köpüğü ile ovun ve temiz nemli bir sünger ile iyice temizleyin. Duruladıktan sonra tekrar biraz su ekleyin Lekeyi ve elektrikli süpürgeyle iyice çekin.

Eğer elinizde tıraş köpüğü yoksa bunun yerine saç spreyi de kullanabilirsiniz. Saç spreyini Lekeyi sıkın ve temiz bir bez ile leke çıkıncaya kadar silin. En son nemli bir havlu ile tekrar halıyı silin.

Çay ve Kahve Lekesini

Mümkün olduğunca yaymamaya özen gösterin ve fırçalamayın. Bir kaşık bulaşık deterjanı, bir kaşık sirke ve iki bardak ılık suyu karıştırın. Temiz bir süngeri karışıma batırın ve lekeye uygulayın. Leke gidene kadar sünger ile temizleyin.

Kan Lekesi

Kan lekesini önce bir havlu ile temizleyin. Lekeyi karbonat ile iyice kaplayın ve soğuk su ile iyice yıkatın. Ardından temiz bir havlu ile tekrar kurutmaya çalışın. İşte hepsi bu kadar.

Çamur Lekeleri

Çamuru temizlemenin en kolay yolu kuruması beklemek ve sonra elektrikli süpürge ile çekmektir. Ardından lekeden eser kalmayacak şekilde bir bardak suya çamaşır deterjanı ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra lekeye uygulayın. Temiz bir havlu ile lekeyi ovalayın. Tekrar elektrik süpürgesi ile kalan suyu da çekin ve havlu ile kurulayın.

Gazlı İçecek ve Meyve Suyu Lekeleri

Halıya dökülen sıvıyı bir kâğıt havlu ile olabildiğince kurutmaya çalışın ama lekenin yayılmamasına da özen gösterin. Bu lekeleri gidermenin en kolay yolu lekeyi su ile ıslatarak kurulamaktır. Bir sprey şişesine ılık su ekleyin ve lekeyi sprey ile nemlendirin ve kurulayın. Bu işlemi leke kaybolana kadar birkaç kez deneyin.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.