Faydalı Bilgiler

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır PRATİK Yöntemler

Mobilya Sepeti

Koltuklar Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Evimizde hijyenine güvendiğimiz koltuklarda oturduğumuz, uzandığımız ve hatta kestirdiğimiz olabilir. Ancak koltukların yüzeyinin bakterileri üzerinde barındırma noktasında dikkat edilmesi gereken yerler olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle çoğunlukla evlerde koltuklar üzerinde serilen örtüler temizlenmesini pratikleştirdiği için tercih edilir.

Ancak örtüsüz olan koltuklarda temiz bir yüzey sağlamak için mevsimsel temizliklerde koltuk temizliğini de yapmak gereklidir. Bunun için üç veya dört ayda bir evde temizlik, yılda bir veya iki kez profesyonel temizlikten faydalanabilirsin.

Koltuklarının temizliği için profesyonel destek almak istersen işinde uzman Koltuk Yıkama Firmaları Armut’ta >

 

Temizlik İçin En Etkili Ürünler Nelerdir?

Koltuk temizliğinde genel tüm yüzeyler için kullanılabilecek malzemelerden biri her temizlikte olduğu gibi karbonattır. Ilık suyla köpürtülmüş olan karbonatı koltuk üzerinde bir fırça yardımıyla uygulayabilirsin. Koltuğunu karbonattan arındırmak için karbonatın kurumasını bekleyerek sonunda kurumuş tozu süpürge yardımıyla süpürebilirsin.

Koltuk silmenin kolay yolu olarak beyaz sabun kullanmanı da önerebiliriz. Klasik bir temizlik ürünü olan beyaz sabunu gayet basit bir şekilde uygulayabilirsin. Oda sıcaklığında su içeren bir kova içinde sabunu köpürterek koltuğa bir banyo lifiyle sürtebilirsin. Köpürttüğün koltuğu suyunu güzelce sıktığın bir bez yardımıyla durulayabilirsin.

Koltuk Temizleme Yöntemi Pratik

 

Koltuk Temizliği İçin Kumaş Türü Önemli Midir?

Evde koltuk temizliği yapılırken dikkate alınması gerekilen bir kriter de koltukların kumaş türüdür. Yanlış kimyasalı veya doğal temizlik ürününü yanlış kumaş üzerinde kullanırsan bu koltuğunda deformelere sebebiyet verebilir.

Pamuklu Koltuklar

Yine popüler bir temizlik ürünü olan sirkeyi kullanarak pamuklu yapıdaki koltuklarını da temizleyebilirsin. Bu defa sirke ile birlikte sıvı sabun veya arap sabununu karıştırıp suyla seyrelterek yine bir sprey şişe içine aktarabilirsin. Ardından lekeli alanlara sıktığın spreyi nemli bir bezle silerek durulayabilirsin. Nemli ve yumuşak bez koltuk yüzeyindeki tozları da alacağı için işlem sonunda koltuğun ışıldamasını sağlayacaktır.

Kadife Koltuklar

Diğer kumaş türlerine göre farklı bir yapıda olan kadife koltukların temizliğinde daha yapay bir kumaş olduğu için kimyasallara başvurabilirsin. Burada ılık su ile seyreltilmiş bulaşık deterjanını kullanabilirsin. Kimyasal karışımı bir sprey şişesi içine doldurduktan sonra lekeli alanlara sıkarak kirlerin yumuşamasını bekle. Bir süre yüzeyde kalan temizleyiciyi ılık ve nemli bir bez yardımıyla zarif hareketler ile ovalayarak çıkarabilirsin.

Pratik Koltuk Temizleme Yöntemi

Tay Tüyü Koltuklar

Hassas bir yapıda olan tay tüyü koltukları temizlerken koltuğun yumuşak kalmasına da özen göstermen gerekir. Bunun için karışımımıza başka bir madde daha ekleyeceğiz. Bu işlem için bir sıvı sprey şişesinin içine sabun, sirke ve şampuanı koyarak karıştır. Zaten kir tutmayan, su dahi geçirmeyen bu koltuk türünde kirleri de çıkarman çok zor olmayacaktır. Gerekli gördüğün alanlara bu karışımı sıkarak temizleyicinin dinlenmesini bekle. Ardından nemli bir bez yardımıyla silerek koltuğun tam anlamıyla temizlenmesini sağlayabilirsin.

Bu noktada sana farklı kumaş tipleri için tavsiyelerde bulunacağız. Ancak önerimiz profesyonel ekipler ile çalışarak farklı kumaştaki koltuklarını uzmanların kontrolüne bırakman olacaktır. Özellikle açık renkli, beyaz koltuk temizliği gibi kiri belli edecek işlemlerde uzmanlardan destek almak işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Deri Koltuklar

Deri koltukların renk değiştirmesi, çatlaması, yırtılmasına karşın dikkatli bir temizlik yapılmalıdır. Bunun için tavsiye ettiğimiz malzemeler silme işlemini kolaylaştıracak olan sirke ve zeytinyağıdır. Doğal zeytinyağı ile seyreltilen sirkeyi bir sprey şişesi içine alıp koltuğa püskürterek karışımı kullanabilirsin. Nemli bir yumuşak bezle silerek temizliğini tamamladığın deri koltukların küflenmemesi için kuruduğundan emin ol.

Koltuk Temizleme Prtaik Yöntemler

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.