Faydalı Bilgiler

Rutubet Kokusu Nasıl Çıkar

Evdeki rutubet kokusu nasıl gider?

Evdeki nemli rutubet kokusunun birbirinden farklı nedenleri olabilir. Sorun belirli bir odayla sınırlıysa teşhisi kolaylıkla yapabilirsiniz. Öte yandan evinizin tamamında rutubet problemi mevcutsa da endişelenmenize gerek yok. İşte birkaç kolay adımda rutubet kokusunu bertaraf etmenin yolları:

Eviniz veya kıyafetleriniz küf kokuyorsa sorun muhtemelen sıcaklık ve yüksek nem seviyelerinden kaynaklanıyor. Bu durumda nemli bir kokunun oluşmasını önlemek için ilk olarak evinizi mümkün olduğunca havalandırmanız gerekiyor. Özellikle yemek yaptıktan veya duş aldıktan sonra oluşan buharların tahliye edilebilmesi için havalandırmaya dikkat etmelisiniz.

Gelelim dolaptaki rutubet kokusu nasıl gider sorusunun yanıtına… Öncelikle dolabınız uzun süredir aynı yerde duruyorsa, bir yolunu bulup altını ve arkasını temizlemeniz gerekiyor. Nem kokusu kıyafetlerinize kadar yayılmışsa bir bardak sulandırılmış sirke karışımı ve normal deterjan kullanarak kıyafetlerinizi yıkamayı deneyebilirsiniz. Bu yıkama esnasında kıyafetlerinize zarar gelmemesi için etiketlerde yer alan yıkama talimatlarına uymanızda fayda var. Aynı işlemi yatak örtüleri, perdeler veya küf taşıyan diğer kumaşlar için de uygulayabilirsiniz. Dolap kapaklarınızı zaman zaman açık bırakarak kıyafetlerinizdeki nemlenmenin önüne geçebilirsiniz.

Garaj, kiler veya tavan arası gibi bölgeler rutubetin daha yaygın olduğu yerler olarak biliniyor. Buralarda rutubet kokusu alıyorsanız sorun muhtemelen duvarlardan kaynaklanıyor. Eğer duvardan kaynaklandığını düşündüğünüz bir rutubet sorunu varsa, nemli bir bezle duvarları silmeyi deneyebilirsiniz.

Nemli ve sıcak banyolar küf sporları için cennet niteliğinde. Banyonun yanında mutfaklar da küflerin gizlenebileceği çok sayıda alana sahip. Bu bölgelerdeki rutubet kokusundan kurtulmanın en basit yolu ıslak yüzeyler bırakmamak. Duştan ve mutfağı kullandıktan sonra ıslak bölgelerin kurumasını sağlayarak rutubet kokularını en aza indirebilirsiniz. Özellikle fayans aralarını düzenli aralıklarla silmek iyi bir çözüm olabilir. Mutfaktan gelen rutubet kokularını engellemek için uzun süredir aynı yerde duran buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi eşyaların altını ve arkasını temizlemeyi de ihmal etmemelisiniz. Pencerelerde oluşan buğulanmaları silmek ve yıkama ardından çamaşır makinesinin kapağını bir süre açık bırakmak da rutubet için önemli çözümler sunabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.